Cała prawda o ukąszeniach komarów i promieniowaniu słonecznym
Ukąszenia komarów
Lato to taki czas, kiedy nie tylko dorośli, ale przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na ukąszenia komarów. Powodują one ciągłe drapanie i podrażnianie, w wyniku których pojawiają się zmiany skórne, niejednokrotnie dające odczyn alergiczny. W takich sytuacjach trzeba szybko zastosować preparaty zawierające mikronizowany tlenek cynku i witaminę E, które działają kojąco i przeciwświądowo.
Rumień wywołany promieniowaniem słonecznym
Latem skóra jest szczególnie narażona na promieniowanie słoneczne UVA i UVB, które powodują rumień posłoneczny, czyli zaczerwienienie skóry. Nasilenie takiego zaczerwienienia zależy od zawartości barwnika skóry (melaniny), grubości skóry, pory roku oraz szerokości geograficznej. Może on powodować stałe uszkodzenia skóry, jak np. przebarwienia. Powoduje też wytwarzanie wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Na rynku pojawił się nowy preparat, Calmapherol S.C. , który działa kojąco na rumień posłoneczny, gdyż zawiera innowacyjny składnik, czyli sól glicerofosfoinozytolu (GPI). Preparat jest alternatywą dla miejscowego leczenia kortykosteroidami. Zawarta w nim witamina E jest silnym reduktorem wolnych rodników, opóźnia także proces starzenia się skóry.
Rumień wywołany promieniami UVB powoduje uszkodzenia nagłe i chroniczne na skórze, jak np. (photoanging, nowotworzenie), które są spowodowane długą i częstą ekspozycją skóry na słońcu. Rumień i stan zapalny mają obniżoną barierę hydrolipidową w warstwie rogowej skóry, co może wspomagać wchłanianie GPI do warstw głębokich naskórka.